Komu grozi wpisanie do Krajowego Rejestru Długów?
Z dniem 25 kwietnia 2016 roku Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych rozpoczął w Kaliszu współpracę z Krajowym Rejestrem Długów S.A. Umożliwiła to ustawa z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnieniu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Dla Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych jest to kolejne narzędzie w walce z dłużnikiem.
Umieszczenie informacji o nieuregulowanych zobowiązaniach w Krajowym Rejestrze Długów skutkuje dużym utrudnieniem w funkcjonowaniu na rynku konsumenckim dla osób prywatnych i prowadzących działalność gospodarczą.
Dłużnicy wpisani do KRD muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami w korzystaniu z usług finansowych takich jak kredyty, zakupy ratalne, leasing. Znalezienie się w rejestrze KRD może oznaczać również trudności w dostępie do usług telekomunikacyjnych (problem z zakupem telefonu w abonamencie), multimediach (brak możliwości podpisania umowy na telewizję kablową czy dostępu do internetu). Powyższe utrudnienia wynikają z faktu, że osoby wpisane do KRD przestają być finansowo wiarygodnym partnerem i w takim wypadku banki, firmy leasingowe, firmy pośrednictwa ratalnego, operatorzy telefoniczni i telewizje kablowe mogą nie chcieć z nimi współpracować albo przedstawić ofertę na gorszych warunkach.