Konferencja prasowa
W dniu 13 czerwca 2016 r. siedzibie MZBM odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Miasta Kalisza - Pana Grzegorza Sapińskiego, Wiceprezydent Miasta Kalisza - Pani Karoliny Pawliczak, Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych - Pana Tomasza Rogozińskiego oraz Dyrektora MZBM ? Pani Marzeny Wojterskiej.
Tematem konferencji prasowej były sprawy mieszkaniowe dotyczące m.in. realizacji przydziału mieszkań, remontów lokali mieszkalnych, prowadzonej windykacji.
95 mieszkań wyremontował w ubiegłym roku Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu. W pierwszej połowie bieżącego roku Miasto przedstawiło mieszkańcom ofertę 51 lokali do remontu na koszt własny. Znacząco zwiększyła się także liczba odzyskanych pustostanów.
W 2015 roku MZBM wyremontował 95 lokali mieszkalnych na kwotę około 1 618.000 złotych. Wyraźnie zwiększyła się liczba odzyskanych pustostanów. W 2015 roku było to 160 lokali. Systematycznie prowadzone są także działania mające na celu podwyższenie standardu lokali, przede wszystkim poprzez likwidację toalet zewnętrznych. Od stycznia 2016 WC wprowadzone zostało do 13 mieszkań. W kolejnych 7 lokalach trwają remonty.
Na początku kadencji obecnych władz 42 rodziny (119 osób) miały uprawnienia do lokalu zamiennego. Zajmowane przez nich mieszkania były bowiem wyłączone z użytkowania (niektóre od wielu lat, najstarsza decyzja pochodzi z 1992 roku) ze względu na ich zły stan techniczny. - Zgodnie z obietnicą wszystkim rodzinom wskazaliśmy lokal zamienny, co jednak nie oznacza, że nikt nie mieszka w budynku wyłączonym z użytkowania - mówi Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. - Niestety, pięć rodzin nadal pozostaje w swoich lokalach. Mimo korzystniejszych propozycji mieszkańcy nadal nie chcą się przenieść do wskazanych mieszkań. W trosce o ich życie i zdrowie, wobec tych, z którymi nie powiodą się negocjacje o dobrowolne opuszczenie mieszkań wyłączonych z użytkowania, zmuszeni jesteśmy kierować pozwy do sądu o eksmisję do lokalu zamiennego.
Sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Kalisza cieszy się przydział lokalu do remontu na koszt własny najemcy. Biorąc to pod uwagę zmieniliśmy sposób i harmonogram publikacji wykazu tych mieszkań - dodaje wiceprezydent Pawliczak. Dotychczas tylko raz na kwartał przedstawiano listę lokali do remontu. Wprowadzone w tym roku zmiany pozwalają na szybsze podejmowanie decyzji, co oznacza znaczne skrócenie czasu od złożenia wniosku o remont do ostatecznego uzyskania tytułu prawnego do lokalu.
Dzięki negocjacjom udało się znacząco zmniejszyć kwoty wypłacanych odszkodowań, do których Miasto jest zobowiązane, jeśli nie dostarczy lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku. - W 2011 roku z tego tytułu trzeba było zapłacić blisko 190 tysięcy złotych - mówi Karolina Pawliczak. - W 2015 roku ta kwota wyniosła 43 tysiące złotych, a do 6 czerwca tego roku 49 tysięcy złotych.
Na dzień 30 kwietnia tego roku ponad 1600 rodzin zamieszkujących w zasobach zarządzanych przez MZBM jest zadłużonych za okres powyżej 3 miesięcy. Średnia kwota zadłużenia wynosi około 20.000 złotych. - Dług można było odpracować, ewentualnie spłacić w ratach - mówi Marzena Wojterska, Dyrektor MZBM-u. Niestety wielu lokatorów nie respektowało warunków umowy, na podstawie której zadłużenie miało być spłacane ratalnie. W stosunku do osób, które kilkukrotnie nie wykorzystały szansy na spłatę zadłużenia podejmujemy działania eksmisyjne. Przy czym trzeba zaznaczyć, że celem działań nie jest pogorszenie sytuacji tych mieszkańców. W ten sposób chcemy zahamować spiralę zadłużenia. Osoby, które nie płacą za lokal regularnie zwiększają zadłużenie, do tego dochodzą także odsetki. Po eksmisji większość rodzin otrzymuje uprawnienia do lokalu socjalnego. opłata za takie mieszkanie wynosi 1,20 zł za metr kwadratowy plus opłaty za media. Niższy koszt oznacza w tym przypadku zatrzymanie spirali zadłużenia. Osoba z wyrokiem eksmisyjnym i uprawnieniem do lokalu socjalnego może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy.
25 kwietnia 2016 r. podpisana została umowa z Krajowym Rejestrem Długów. Osoby, które są zadłużone wobec MZBM wpisywane będą do KRD, co utrudni im, a niekiedy nawet uniemożliwi nie tylko zaciągnięcie kredytów w bankach, ale nawet zakup sprzętu na raty czy też zawarcie umowy abonenckiej na usługi telewizyjne lub telefoniczne. W ostatni piątek pierwsze ruchomości dłużników zajęli komornicy.
Władze miasta deklarują, że w Kaliszu przybywać będzie m.in. mieszkań socjalnych. - Takie lokale powstaną chociażby w budynku dawnej izby wytrzeźwień - mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Niebawem dowiemy się kto będzie realizował inwestycję. Wciąż szukamy nowych lokalizacji, budynków. w których mogą powstawać kolejne mieszkania.
W tym roku Miasto planuje także remonty elewacji kaliskich kamienic. Jako pierwsze modernizację przejdą domy przy al. Wolności 9a, Grodzkiej 12-14, Łaziennej 5 i 7, Piekarskiej 6 i 7, Targowej 24 oraz Zamkowej 12.